Jak vybrat židli ke stolu pro prvňáčka

Správnému sezení a držení těla by se měly děti učit již od svého útlého věku. Přirozené zakřivení páteře se totiž formuje v několika fázích už od narození. Děti se často při sezení hrbí a nenaučí-li se sedět správně, mohou se v následujících letech potýkat s bolestivou degenerací páteře. Prvním krokem, jak takovému stavu předcházet, je výběr správné židle, na které si vaše ratolest bude dělat úkoly a připravovat se do školy. A podle čeho si „tu pravou“ vybrat, si povíme v následujících řádcích.

KOMU JE ŽIDLE URČENA?

Často se bohužel stává, že rodiče – ať již ve snaze splnit přání svého dítěte, nebo v naději, že v následujících letech budou mít od výběru židle klid – namísto židle pro nejmenší koupí židli pro teenagery. V takovém případě malý školáček zpravidla nedosáhne nohama na zem, a následkem toho se mu nohy dostatečně neprokrvují. Rodiče jej tak nevědomky vystavují neblahému vlivu na vývoj páteře i na celkové držení těla.

POHODLÍ A ERGONOMIE PŘEDEVŠÍM

Ergonomie a pohodlí jsou jedny z nejdůležitějších aspektů, na které byste při výběru židle měli myslet. Platí zde přitom zásada, že čím více nastavení židle umožňuje, tím lépe.

VÝŠKA A HLOUBKA SEDÁKU

Co se výšky a hloubky sedáku týče, je nesmírně důležité, aby mělo dítě chodidla položena celou plochou na podlaze, a „nemávalo“ nohama ve vzduchu. Zároveň přitom platí, že v kolenou by měl být sevřen úhel 90°. Za zmínku stojí i materiál, z něhož je sedák vyroben – neměl by být příliš tvrdý, ani příliš měkký.

ÚHEL A TVAR OPĚRÁKU

Opěrák by se měl tvarově co nejvíce podobat přirozenému zakřivení dětské páteře, tzn. že by měl podporovat hrudní i bederní páteř. Sklon opěráku by měl být takový, aby nadloktí s předloktím svíraly pravý úhel. Co se materiálového provedení týče, chcete-li pro své dítě maximum komfortu, poohlédněte se po židli se síťovaným opěrákem, který zajišťuje adekvátní cirkulaci vzduchu.

NEVYNECHÁVEJTE LOKETNÍ OPĚRKY

Ač spousta dětských modelů v základu opěrkami nedisponuje, v mnohých případech si je lze pořídit ve formě doplňkové výbavy. Dítě tak bude moct volně polohovat ruce, a navíc uleví jak samotným rukám, tak i pažím a páteři celkově.

BEZPEČNOST NADEVŠE

Sami jistě víte, že se děti na židli moc rády houpou. Z toho důvodu je potřeba, aby konstrukce židle byla co nejstabilnější. Docílit toho můžete například pořízením kluzáků, které zajistí její nepohyblivost. Díky tomu nebude dítě „popojíždět“ sem a tam a zbytečně se rozptylovat.

ŽIDLE, KTERÁ POTĚŠÍ I NA OKO

Malí školáčci už se nespokojí jen tak s něčím, a i pro ně hraje určitou roli design. Avšak vzhledem k tomu, že jsou to stále děti, nejvíce je potěší židle hrající různými barvami.

Ideálním řešením, jak co nejlépe skloubit barevnost židle spolu s ergonomickými vlastnostmi podporujícími zdravé sezení, je pořídit svému dítěti rostoucí dětskou židli z kolekce FUXO. Židle z této kolekce jsou zhotoveny z prvotřídních a testovaných komponent a k dispozici jsou ve dvou modelových řadách lišících se svým barevným vzorem. Hodí se pro děti od 5 let věku.

Dětské rostoucí židle z kolekce FUXO

  • Více o výběru kancelářské židle do dětského pokoje, si přečtěte v tomto článku.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení