Vybíráme kancelářskou židli – jak si zvolit typ mechaniky?

Mechanika je srdcem kancelářské židle a představuje tak jednu z nejdůležitějších částí, umožňuje totiž celkové nastavení židle a s tím i pohodlné a zdravé sezení. Pojďme se společně podívat na jednotlivé typy a ukázat si, jaké nastavení u kancelářských židlí vám jednotlivé mechaniky umožní.

Co je to mechanika židle?

Mechanika je součástí židle, je uchycena zespodu pod sedákem a umožňuje seřízení výšky sedáku, sklon nebo houpání. Jaké jsou tedy jednotlivé typy?

Synchronní mechanika

Díky skvělým ergonomickým vlastnostem jsou pro dlouhodobou kancelářskou práci nejvhodnější židle se synchronní mechanikou. Opěrák a sedák jsou u této mechaniky pružně spojeny a úhel sklopení sedáku je závislý na úhlu sklopení opěráku (opěrák se většinou sklápí 2 - 3krát rychleji, než sedák) - úhel mezi sedákem a opěrákem je tedy proměnný. Díky otevření úhlu mezi sedákem a opěrákem a tím, že židle neustále kopíruje pohyby těla, podporuje synchronní mechanika dynamické sezení – aktivuje pohybový aparát, snižuje tlak na páteř, zabraňuje jednostrannému zatížení a podporuje přirozené procesy těla.

Odpor houpání lze v závislosti na hmotnosti uživatele nastavit pomocí centrálního šroubu pod sedadlem, u pokročilejších mechanik zvládnete nastavení pomocí páčky pohodlně z pozice v sedě.

Ačkoli jsou dynamické vlastnosti mechaniky žádoucí pro zdravé sezení, umožňuje mechanika zajistit opěrák ve vybrané pozici a funkci houpání tak zablokovat– ať už pro potřeby zvýšení soustředění při aktivním vzpřímeného sedu, nebo když se chcete opřít a odpočívat v zakloněné poloze.

Pokročilejší synchronní mechaniky nabízejí také posuv sedáku, který vám dovolí nastavit si hloubku sedáku podle vašeho typu postavy, případně možnost nastavení negativního sklonu sedáku.

synchronní mechanika_arris

Synchronní mechanika kancelářské židle

Assist block

Houpací mechanika Assist block umožňuje nastavení výšky sedu, záklon a aretaci židle v 5 polohách. Nejčastěji se používá u kancelářských křesel, kde je sedák pevně spojený s opěrákem. Dochází k náklonu celého křesla, tzn. úhel mezi sedákem a opěrákem zůstává stejný. Tuhost houpání v závislosti na hmotnosti uživatele lze nastavit centrálním šroubem pod sedákem. Houpací mechanika Assist block s předsunutou osou houpání splňuje základní parametry zdravého sezení. Tím, že podporuje dynamický sed nebo umožní odpočinek v příjemném záklonu, významně snižuje tlak na páteř a je tak vhodná i pro delší dobu užívání.

assist block_arris

Assist block mechanika kancelářské židle

Houpací mechanika

Základní houpací mechanika nabízí nastavení výšky sedu, funkci houpání a nastavení síly protiváhy dle hmotnosti uživatele pomocí centrálního šroubu pod sedákem. Úhel mezi sedákem a opěrákem však zůstává stejný. Kancelářské židle se základní houpací mechanikou je možné aretovat v základní poloze.

houpací mechanika_arris

Houpací mechanika kancelářské židle

Asynchronní mechanika

U židlí s asynchronní mechanikou lze nezávisle na sobě nastavit výšku židle, sklon opěráku a sklon sedáku. Díky této variabilitě si můžete židli dle druhu činnosti seřídit do požadované pozice. Přitom je však třeba dbát na správné nastavení tak, aby úhel mezi opěrákem a sedákem odpovídal doporučením po zdravé sezení. Židle s asynchronní mechanikou se skvěle hodí pro kratší kancelářskou práci, do dílen či k pokladnám.

asynchronní mechanika_arris

Asynchronní mechanika kancelářské židle

Permanentní kontakt

Permanentní kontakt neboli kloubová mechanika zajišťuje nejzákladnější podmínky pro zdravé sezení. Umožňuje nastavit výšku sedu a stejně tak i výšku opěráku. Navíc lze sklon opěradla zajistit v jakékoliv poloze. Tuto mechaniku naleznete u cenově výhodnějších židlí určených pro občasné sezení.

permanentní kontakt_arris

Permanentní kontakt mechanika kancelářské židle

Při výběru vhodné kancelářské židle je mechanika velmi důležitá. Podívejte se na náš e-shop nebo nás kontaktujte a my vám s výběrem mechaniky poradíme.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení